Úsměv léčí, všechno. :)

Petr a Lucie - recenze

19. ledna 2014 v 2:11 | Kesie-chan

Kopírky zabíjím palicí po hlavě!!

Autor: Romain Rolland
Ilustrátor: ------------
Zdroj: Městská knihovna....
Kde jsem k ní přišla: Zadáno ve čtenářském deníku. (Později zužitkuji u maturity)
Cena:
- za nákupu - v knize nezaneseno (pardon, byla jsem líní to googlit)
- dnes - cca 125,- Kč
Rok vydání: 1998
Obsah: Kniha vypráví příběh mladého Petra a Lucie za dob války, kdy se spolu čirou náhodou potkají v metru. Zamilují se. Nepotřebovali k tomu slova ani cokoliv jiného. A i přesto, že byla jejich láska nevyřčena, oba pochopili i beze slov.
Tento příběh nám dovoluje nahlédnout to krutých dob války. Dob, kde se všechno změnilo. Lidé se změnili k nepoznání, příroda taktéž. Láska se mění v nenávist, dobromyslnost v závist a naděje ve smrt. Jen tento mladý pár se vymykal svou odpoutaností od reality. Nechtěli si připouštět všechny ty ztráty, chtěli jen žít.... Je to trestné? Je trestné, být šťastný, když ostatní nejsou? Nad touto otázkou jsem se zamýšlela skoro ob stránku. Měli si své šťěstí méně vyčítat, nebo dokonce být bez sebe, když si byly souzeni? Myslím, že tato otázka svým způsobem také zůstává a ještě dlouho bude aktuální. Jen podmínky společnosti se od té doby podstatně změnily....
Oba milenci věděli, že budoucnost, kterou si spolu plánují, ač se jevila sebelákavěji, se nikdy nemůže stát skutečností. Přesto všechno si vzájemně nechtěli brát iluze krásného společného života, tak jeden druhého udržoval ve sladké nevědomosti.
Oba mladé životy posléze hasnou pod troskami chrámu.
Hlavní myšlenka: Poukázat na ubohost politiky a nepoučitelnost lidí. To že se historie stále opakuje, ať vládne jakýkoli režim nebo přírodní podmínky.
Poučení: Láska a přátelství může vzniknout kdekoli a kdykoli. Člověk by si měl užít okamžiky prchavého štěstí, bez ohledu na to, jak jsou vnější podmínky nepříznivé.
Ukázka: Nic neznamená utrpení, nic neznamená smrt, jestliže víme, proč trpíme, proč umíráme. Oběť je slastná, jestliže chápeme, proč jsme obětováni.
Můj názor: Text knihy byl psán s hloubkou, takže jsem se musela knize plně věnovat, přesto však po chvíli plynnula velmi volně. Jedna z pasáží, krerá mě zaujala snad nejvíce, byla poslední kapitola, kde se objevuje malá rusovlasá holčička. Tato metafora mi přišla velmi tajemná a přesto tak zřejmá, že když jsem nad knihou zpětně přemýšlela, dokázala jsem si bez sebemenších problémů, představit "předzvěst smrti" jako takovou malou nevinnou, svým způsobem nevyzpytatelnou, hravou rusovlásku. Možná tím autor chtěl naznačit, že i to nejnevinnější stvoření či věc nás může ohrozit, a že v každém věku a v tu nejmíň očekávatelnou chvíli může přijít naše zkáza. Ale to jestli jsou mé úvahy "pravdivé", či to tak sám autor opravdu myslel, se už nejspíš nikdy nedozvím.
"Knihu doporučuji všemi deseti." Nestala se z ní klasika jen tak pro nic za nic!
K zakoupení: ZDE!
Ke stažení: ZDE!
Obrázek: dodám, až bude funkční blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama